En kulturresa till Paris
En rapport av Eva Frigren, Sainte-Maxime, Frankrike
Veckan började med en resa till Paris med min man. Vi brukar ta snabbtåget, TGV, och det tar ca. 4.5 timmar, perfekt. Kultur stod på programmet och vi hade bokat biljetter till två utställningar, Tutankhamuns skatter och The Courtauld collection , målningar av impressionisterna, på Fondation Louis Vuitton, FLV. Båda var jättebra och mycket sevärda och bara byggnaden vid FLV är helt otrolig tycker jag.
Det liknar ett ”rymdskepp” och arkitekten är Frank Gehry som bl.a. även designat Guggenheimmuseet i Bilbao. Snacka om innovativ design.
I övrigt lekte vi turister i Paris och besökte de kända monumenten. Vi känner Paris väl men det var minst 20 år sedan vi t.ex. besökte Eiffeltornet så nu var det dags igen.
Franska och födelsedagslunch
Franska på torsdag och födelsedagslunch på fredag. Vi har en tjeckisk vän som hade bjudit in några vänner för att fira sin födelsedag. Luncherna tenderar att bli långa här nere då de flesta är pensionärer så vi var inte hemma förrän klockan 17.
Nya grannar
Vi har fått nya grannar. De kommer från Bergen i Norge och hon är norska och han engelsman. De jobbar än men planerar att flytta hit så småningom. Nu var de i renoveringsstadiet och behövde hjälp med att kontakta en rörmokare. De pratar ingen franska och fransmännen är som sagt urdåliga på andra språk så självklart hjälpte vi dem. Efter 6 år i Sainte-Maxime så har vi byggt upp ett bra kontaktnät av hantverkare och jag kommer själv ihåg hur tacksamma vi var när vi flyttade hit och våra franska grannar tog hand om oss i början. Det är guld värt.
Damlunch
Lördag träffade jag några väninnor och söndag hade vi damlunch. Svenskorna som bor i närområdet träffas en gång i månaden för lunch. Vi turas om att vara värdinnor och alla tar med sig något till buffén . Det blir lätt att man bara träffar sina vänner och på detta sätt så träffar man även de som är mer ytliga bekanta. Nu är det ju bara svenskar på dessa luncher men det är kul att catch up om skvaller från Sverige.
Filmfestival i Cannes
Filmfestivalen har ju varit i Cannes och vanligtvis åker vi dit någon av dagarna för att ta del av atmosfären. Här är det bara inbjudna som får se på filmerna så ingen biljett för oss men de visar även kvällsfilm på storbildsskärm som sätts upp på stranden utanför Filmpalatset. Det brukar vara jättetrevligt om vädret är bra men man måste vara där i god tid för stolarna tar fort slut. I år hann vi inte men jag hade älskat att få se de stora stjärnorna från Tarantinos nya film gå på röda mattan.
EU-valet
Självklart röstade vi i EU-valet. Som utflyttad svensk kan man välja att rösta endera i Sverige, poströsta, eller i Frankrike.. Vi valde att rösta här eftersom vi vill hjälpa president Macron`s parti, LREM, in i EU-parlamentet. De fanns inte under förra valet och har därför inga kandidater i EU. Valprocessen påminner om den svenska men är lite mera ålderdomlig. Här är allt manuellt och valblanketten är lika stor som ett A4-ark .Däremot är kuvertet lika litet som i Sverige så det fick vikas många gånger innan det fick plats . När du så småningom lägger ditt kuvert i lådan så ropar en kontrollant, a votè, vilket betyder har röstat. Så är det klart och bara att gå hem igen . Vi kunde inte hjälpa det utan drog lite på munnen under processen fast skrattade högt gjorde vi inte.
Bisous från ett regnigt Sainte- Maxime. / Eva
Text och bild: Eva Frigren